Jesienna SZOSA czyli kierunek Srebrna Góra

Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia niesamowitych miejsc do jazdy rowerem, zamiast jednego wpisu na blogu, potrzebowałbym pewnie kilku książek i pewnie tyle samo albumów z fotografiami, by oddać klimat i urok Dolnego Śląska.

W mojej propozycji jesiennej wycieczki na szosę skupię się na Górach Sowich i rejonach niesamowicie urokliwej wsi Srebrna Góra.

Krajobraz Gór Sowich jest niezwykle różnorodny, znajdziecie tutaj długie doliny, które wcinają się w główny masyw, a przed dolnym reglem rozległe polany, pola uprawne i łaki. Nachylenie podjazdów jest umiarkowane i pozwala wkręcać się we wspinaczkę z dużym uśmiechem na twarzy. Polecam przejechać wszystkie przełęcze: Woliborską, Jugowską, Walimską i Srebrna Góra najlepiej z każdej strony. Jeśli wyjedziecie odpowiednio wcześnie, mgły będą spowijać płaskie grzbiety szczytów i poczujecie mocny zapach świerków, grzybów i borówek. Górski krajobraz pozwala poczuć, to co lubię nazywać kolarstwem romantycznym. Zachwyca serce i nogi!

Bardzo długa historia regionu i żywe tradycje oznaczają, że warto także zobaczyć dokładnie jakie skarby skrywają doliny i kotliny górskie. Mnóstwo tu zabytków architektonicznych i inżynieryjnych oraz urokliwych miejscowości letniskowych.

Jeśli ktoś z Was będzie spragniony atrakcji turystycznych oprócz przyjemnego kręcenia kilometrów w cudnej scenerii, to szczególnie warto zwiedzić zamknięte kopalnie, czynne obecnie jako muzea w Nowej Rudzie, czy też słynne podziemne sztolnie hitlerowskie projektu Riese w Walimiu i Głuszycy, „Muchołapkę” w Ludwikowicach Kłodzkich.

Koniecznie odwiedźcie Twierdzę Srebrnogórską. Cały projekt robi niesamowite wrażenia, a do tego wesprzecie ciągły proces rewitalizacji zaniedbanej przez lata górskiej twierdzy. Z zabytków inżynieryjnych i architektonicznych warto zobaczyć także wiadukt w Głuszycy, wiadukt w Zdrojowisku, wiadukt w Nowej Rudzie, zamek w Nowej Rudzie, Zamkową Górę, sanatorium w Rościszowie, Ratusz w Nowej Rudzie i zamek Grodno.

Czy rejon Gór Sowich to idealne miejsce do odkrywania? TAK!

Dlatego tym razem, nie zamieszczam żadnych tras na stravie. Sprawdźcie sami i koniecznie odwiedźcie okolice Srebrnej Góry!

Materiały pomocnicze: wikipedia

Zdjęcia i tekst: Kamil Herchel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s