Rower zmienia świat na lepsze.

Sposób na szczęście

Wyobraź sobie teraz, że masz godzinę czasu dziennie nie zakłóconą przez nikogo, tylko dla siebie! Poczuj jak pozytywnie wpływa na wewnętrzny spokój i ukojenie nerwów. 60 minut, kiedy możesz myśleć o wszystkim, bez skrępowania lub jeśli wolisz, pozwolić myślom po prostu swobodnie przepływać. Zapomnieć na chwilę o ważnym spotkaniu, zbliżającym się terminie, zakupach do domu i wszystkim tym, co cały czas zaprząta Twój umysł, odcinając go od pozytywnych wrażeń i stymulacji, tak ważnych do jego prawidłowego działania i rozwoju.

Teraz wyobraź sobie, że te 60 minut dziennie spędzasz na rowerze, i że to wszystko o czym przed chwilą mówiłem, możesz osiągnąć tylko dzięki jeździe na nim. Świat przelatuje obok, rozmywając się wraz z Twoją prędkością. Czuć wiatr i ciepło słońca na skórze. Odmienisz swój stosunek do codziennych obowiązków i pracy. Przychodząc naładowany pozytywną energią i chęcią do działania, zaczniesz lepiej kontrolować swój czas. Po co tracić go na oglądanie czerwonego światła zza szyby swojego samochodu lub przeglądanie telefonu stojąc w ogromnym korku? Pomyśl, że możesz poruszać się swobodnie, niezależny od nikogo, swoim rytmem, oszczędzając przy tym swój układ nerwowy i masę negatywnych emocji, które są nieodłącznym towarzyszem jazdy samochodem po mieście. Kolejnym pozytywnym aspektem przemawiającym za sięganiem po jednoślad są kwestie ekonomiczne. Najzwyczajniej w świecie wybierając rower oszczędzisz pieniądze. Nie dziwi fakt, że coraz więcej ludzi wybiera rower jako podstawowy środek transportu zmieniając codziennie świat na lepsze!

Razem lepiej!

Rower jest doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

W czasach, gdy ludzie ciągle się od siebie oddalają, jest spoiwem, które pozwoli dzielić wrażenia i emocje. Wspólne odkrywanie okolicznych zaułków to niesamowity plus rowerowej rekreacji. Jeżdżąc rowerem mamy możliwość poznania ciekawych ludzi, a także pogłębić więzi rodzinne. Zamiana spacerów po galerii lub długich posiedzeń na kanapie na wspólną wycieczkę rowerową, zapewni wszystkim wiele wrażeń i historii do opowiadania, i co najważniejsze zbliży domowników do siebie. To także doskonała okazja, by z dala od zgiełku spokojnie porozmawiać i dać dobry przykład swoim dzieciom, opowiedzieć o naturze, zaszczepić w nich ducha odkrywcy i eksploratora. Świat jest piękny i tylko czeka, by go odkryć!

Rowerem odkrywaj świat. Na szczycie  Coll de Rates
Na szczycie po klasycznym podjeździe Coll de Rates wraz z bonusem, od lewej Adam Śliz i Kamil Herchel

Zadbaj o swoje zdrowie

Wysiłek fizyczny, który wkładamy w codzienną jazdę, pozytywnie wpływa na nasz organizm. Ruch to zdrowie, a rower daje nam możliwość aktywnego, ale nade wszystko zdrowego wypoczynku. Uruchamia nasze mięśnie nie obciążając stawów. To szczególnie ważne dla osób, które planują popracować nad swoją sylwetką, nie niszcząc przy tym zdrowia. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas jazdy uruchamiane są niemal wszystkie grupy mięśniowe naszego organizmu. Szczególnie mocno pracują mięśnie nóg. To właśnie dzięki regularnej jeździe rozwijają się łydki, czy mięśnie dwugłowe i czworogłowe uda, intensywnie pracują też mięśnie pośladków, co w rezultacie wpływa na ich znacznie lepszy wygląd oraz poprawę naszej sylwetki. Poprawi się również Twój refleks, balans i równowaga.

Poruszanie się rowerem przyczyni się do podkręcenia przemiany materii i spalania zbędnych kalorii. Przy odpowiednim tempie poruszania się możemy liczyć na spalanie około 600 kcal na godzinę. 

To jednak nie wszystko, systematyczna jazda wpływa pozytywnie na stan naszego serca oraz odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Jego prawidłowy poziom zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, a także zawału serca. Regularny wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, a także wzmacnia nasz układ odpornościowy, przez co stajemy się bardziej odpornymi na wszelkie choroby. Ciekawostką jest fakt, że chcąc pozostać jak najdłużej w dobrej kondycji i zdrowiu powinniśmy spalać około 300 kcal podczas jednej aktywności fizycznej każdego dnia. Wystarczy pół godziny intensywnej jazdy codziennie, a nasz organizm odpłaci się nienagannym zdrowiem. 

Kolejnym argumentem, na który warto zwrócić uwagę jest wpływ jazdy jednośladem na mózg człowieka. Pedałując dotleniamy całe nasze ciało i mózg, dzięki czemu ten lepiej pracuje, co ma wpływ chociażby na łatwość zapamiętywania. Przedłużony intensywny wysiłek powoduje wzmożone wydzielanie endorfin, objawiające się euforią i dobrym humorem, skutecznie walcząc z marazmem i nudą dnia codziennego. Wybierając rower wzmacniamy nasze mięśnie, a także kręgosłup. Warto tutaj zauważyć, że ta forma wysiłku fizycznego polecana jest dla osób mających problemy ze stawami kolanowymi. Jeżdżąc są one mniej obciążone niż ma to miejsce w przypadku biegania, które bywa bardzo wyniszczające. Jazda rowerem to sport dla każdego, niezależnie od jego wieku i bazowej sprawności fizycznej. Każdy może czerpać ogromną radość z jazdy jednośladem, a dzięki rozwijającej się infrastrukturze ścieżek rowerowych i szlaków prościej znaleźć trasę dostosowaną do swoich możliwości i ambicji. Pamiętajcie, aby zawsze podczas jazdy dbać o własne bezpieczeństwo, posiadanie kasku rowerowego podczas jazdy jest obowiązkowe. Dodatkowo zaszczepimy w młodszym pokoleniu pozytywne wzorce. Oprócz kasku, każdy rower powinien posiadać kompletne oświetlenie, używane również w trakcie dnia, tak by zawsze być widocznym na drodze lub ścieżce rowerowej. Wracając do zdrowia i korzyści płynących z jazdy rowerem, z pewnością dwa kółka przyczyniają się do utrzymania naszego zdrowia w jak najlepszej kondycji na długie lata. Zdecydowanie jest to sposób na wieczną młodość!

Poznaj rowerem swoją okolicę – Wielka Wieś

Jazda na rowerze to najlepszy sposób na poznanie swojej okolicy. Tej bliższej jak i dalszej. 

Gmina Wielka Wieś to prawdziwa kopalnia wyjątkowych miejsc do odwiedzenia podczas naszej wycieczki, i co najlepsze – każdy znajdzie coś dla siebie! Na terenie gminy znajdziemy 6 oznaczonych szlaków rowerowych: 

-Czerwony szlak pozwala przemierzyć bardzo urozmaiconą trasę, która rozpoczyna się przy

Jaskini Wierzchowska Górna i odwiedza rezerwat Kluczwody, Gacki, Bolechowice i dolinę Bolechowicka, Kobylany, Będkowska Brama, Bębło kończąc przy miejscu, w którym rozpoczęliśmy naszą przygodę, czyli Jaskini Wierzchowskiej.

-Niebieski zaczynający się w przepięknej Dolinie Będkowskiej i prowadzący przez Jerzmanowice Kolonia, Racławice, Szklary, Łady, by na powrót zakończyć w Dolinie Będkowskiej.

-Zielony prowadzący od Jerzmanowic przez Bębło, Dolinę Bolechowicką, Bolechowice kończąc przy dworcu Zabierzów PKP.

-Czarny wiodący od Wierchowia przez Czajowice, Bramę Krakowską, Prądnik Korzkiewski, Giebułtów, Modlnicę w której znajduje się wyjątkowy sklep rowerowy Tomar, Tomaszowice aż do miejscowości Gacki.

-Niebieski, to krótka propozycja na początek naszych przygód: Prądnik Korzkiewski – Grębynice – Korzkiew wraz ze swoim urokliwym zamkiem na wzgórzu.

Żółty zwany Nietoperzowym. Będkowice – Dolina Będkowska – Jerzmanowice – Bębło – Las Krzemionka

Nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu określić na mapie swoje trasy i przemierzać tereny gminy Wielka Wieś odwiedzając wszystkie jej atrakcje w trakcie jednej lub kilku wycieczek  w zależności od naszej kondycji. To miejsca, które zachwycają o każdej porze roku i każdej porze dnia. 

Rozpocznij swoją przygodę

By w pełni cieszyć się swoim rowerem i jego możliwościami, należy wybrać odpowiedni model, który będzie dopasowany do naszych potrzeb. Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór sprzętu, co przy pierwszej próbie wyłonienia najlepszego roweru, adekwatnego do naszych aktywności może przyprawić o ból głowy.

Najlepiej zdać się na profesjonalistów i odwiedzić sklep rowerowy TOMAR w Modlnicy przy ul. Częstochowskiej 6. Posiadamy duży parking dla klientów, gdzie można również dogłębnie przetestować swój nowy rower przed zakupem. Łatwo dojechać – sklep znajduje się jedynie 500 metrów od obwodnicy Krakowa. Sklep wyróżnia bardzo duża ekspozycja rowerów: górskich, miejskich, szosowych, dziecięcych i elektrycznych. Na miejscu serwis i świetni mechanicy, którzy zadbają o każdy rower. Dodatkowo bogaty wybór dodatków, odzieży, części i akcesoriów. W sklepie znajdziecie Państwo również bagażniki rowerowe do samochodów, platformy i inne akcesoria związane z transportem rowerów. Sklep przyjazny dzieciom i rodzinom.

Sklep rowerowy Tomar w Modlnicy
Sklep rowerowy Tomar w Modlnicy.

Ostatnie kuszenie – Wsiadaj na rower!

Dawno temu odkryłem ogromną przyjemność z jazdy rowerem i z każdym rokiem dodawałem jej coraz więcej do swojego życia. Zamieniłem nudne, męczące dojazdy do pracy w korkach na ekscytującą przygodę, o której decyduje w pełni. Sam wybieram trasę, którą chcę dotrzeć do miejsca docelowego, okoliczności przyrody, czy choćby nawet rodzaj podłoża po którym jeżdżę.

Decyzja o podróżowaniu rowerem przy każdej możliwości, była jedną z najlepszych w moim życiu, a na pewno taką, która pociągnęła za sobą szereg pozytywnych zmian.

Zacząłem odkrywać świat rowerem. Przemierzyłem wybrzeże Costa Blanca, Francuskie Alpy, Włoską Ligurię i Dolomity oraz Alpy pogranicza Austrii i Niemiec. A wszystko to zaczęło się od wyboru, by zacząć dojeżdżać do pracy.

Jazda rowerem to ogromna frajda, duża oszczędność czasu, pieniędzy i ma pozytywny wpływ na ekologię. Szacunek dla środowiska to oznaka ogromnej inteligencji i część naszego człowieczeństwa. Dlatego warto pielęgnować w sobie zachowania, które mogą przyczynić się do tego, że planeta Ziemia stanie się przyjemnym miejscem do życia. Choć w pojedynkę ciężko zmienić świat, polecam zacząć to robić dla siebie, tak egoistycznie. Zrezygnować z ciągłego wykorzystywania auta do podróży do pracy, do dojazdu do sklepu oddalonego o 5 minut drogi, czy odwiedzenia znajomych mieszkających 10 domów dalej. Wsiadaj na rower, odważ się myśleć inaczej!

Autor: Kamil Herchel

Zdjęcia: Kamil Herchel

https://www.tomarsport.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s